Thursday, December 8, 2011

... cand totul e normal,

dar tot ce vezi in jurul tau este anapoda. 
Prostie, incultura, depravare, cruzime, incoerenta ilogica, ignoranta si indiferenta, decadere degradare decadenta toate devenite comune la orice pas si orice ora ... sunt criticate dar lasate sa prospere ... oare de cat timp o sa mai fie nevoie ca oamenii inteligenti sa fie vazuti ca niste idioti (nu ca acum ar fi vazuti mai bine de catre norod). La ora de psihologie, daca imi amintesc bine, am auzit profesoara spunand: "Daca iti spune cineva ca esti prost nu-l bagi in seama. Daca iti spun doua persoane ca esti prost tot nu ar trebui sa-i bagi in seama. Dar daca sunt mai multi care iti spun ca esti prost poate ar trebui sa-ti pui cateva semne de intrebare"
Este incorect doar pentru ca nu este complet. Doar daca "cei multi" care iti spun ca nu esti adecvat sunt ei insisi adecvati, atunci trebuie sa te analizezi putin.
Dar:  "Toata lumea este un geniu. Dar daca judeci un peste dupa abilitatea lui de a se catara intr-un copac, isi va trai toata viata crezand ca este prost."
Dar asta la randul ei nu confera multor personaje statutul de genial, pentru ca genialitatea este doar un potential: o masina poate atinge o viteza maxima de 333km/h dar daca posesorul foloseste doar viteza I nu inseamna ca ea este "geniala" ci doar inevoluata...are potential, dar nu este nicidecum la inaltime. (cred ca iar am facut o analogie stupida ... mereu fac/zic astfel de aberatii)
Ma uit pe geam si vad orasul cu luminile lui miscandu-se continuu ... si zambesc pentru ca stiu ca nu sunt singur ... mai exista si altcineva in afara fiintei mele ... mai exista ceva ... apoi devin nervos si trist pentru ca stiu ca sunt multe alte mamifere ce omoara ceea ce ma face sa zambesc ... umanitatea ... bunul simt ... acel crestinism(in lipsa altui cuvant mai bun) ce nu are nici o legatura cu religia ci cu un mod de viata in care bunastarea celorlalti este aceasi cu bunastarea ta ...
... desi ajung ca ei ... In fiecare om cu viziune este un tiran nemilos pentru ca exista mereu o multime ce nu merita sa traiasca in edenul idilic idealizat de catre vizionar ...
Mi-am pierdut toata speranta in omenire, dar tot nu pot sa nu cred ca ceva bun tot va supravietui ... (dubla negatie este intentionata)

No comments:

Post a Comment